Sağlık Turizminde Öncü Ülke ‘Türkiye’

Ülkemiz geçtiğimiz zaman içinde her alanda gösterdiği gelişmelerle oldukça fazla dikkat çekiyor. Özellikle sağlık turizmi açısından çok fazla ilgi odağı olan Türkiye, bununla birlikte çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Konuyla ilgili tüm merak edilenleri, sağlık turizmindeki tüm gelişmeleri ve yapılan çalışmaları Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş anlattı bizlere.

Türkiye’nin sağlık turizmi açısından günümüzde dünyada nasıl bir yeri var? 

Ülkemiz 4 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 1,5 milyar insana ve 57 ülkeye hitap eden önemli bir jeografik konuma sahip. Türkiye, Türk Hava Yolları gibi dünyada en çok noktaya uçuş yapan ulusal havayolu markası ile ulaşım kolaylığı sayesinde sağlık turizmi için en ideal bölge olarak değerlendirilmektedir. Özellikle hekimlik kadrolarında üst düzey uzmanlaşmış nitelikli insan kaynağının yanı sıra coğrafi yapısı, mevsimsel avantajları, kaliteli sağlık hizmeti sunumu, dünya standartlarında teknolojik ve tıbbi donanımı, Avrupa’ya kıyasla %60’lara varan uygun fiyat avantajı, dünyada ilk sıralarda yer alan termal yeraltı kaynakları,  dünyada hızla artan yaşlı nüfusa nazaran genç ve dinamik nüfusu ve tüm bunlara ek olarak geleneksel Türk konukseverliği ile dünyada parlayan yıldız konumunda olan Türkiye’nin, sağlık turizminde de en çok tercih edilen ülkelerinden birisi olmasının önünde hiçbir engel yoktur.

Komşu Ülkelerden Talep Çok Fazla

Yurt dışından Türkiye’ye tedaviye gelen hastalar en çok hangi branşları tercih ediyor? Türkiye’ye en fazla hangi ülkelerden hasta geliyor?

Sadece medikal turizm kapsamında değerlendirildiğinde en çok başvurulan beş klinik içerisinde, göz hastalıkları 2015 yılında ilk sırada geliyor. Göz hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji ve iç hastalıkları izliyor.
2016 yılında ise en çok başvurulan 5 klinik içerisinde, kadın hastalıkları ve doğum kliniğinin ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum kliniğini; göz hastalıkları kliniği, ortopedi ve travmatoloji, iç hastalıkları ve plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahisi izliyor. 2015 yılında ülkemizi sağlık turizmi kapsamında en çok ziyaret eden ülkeler; Libya, Irak, Almanya, Azerbaycan ve Rusya. 2016 yılında ise; Almanya, Azerbaycan, Irak, Libya ve Suriye yer alıyor. İlk 5’de yer alan ülkelere bakıldığında ise bu ülkelerin; 3,5-4 saatlik uçuş mesafesindeki, komşu, müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu, gurbetçi vatandaşlarımızın fazla olduğu ve genel anlamda çok sayıda turist ağırladığımız ülkeler olduğu görülüyor.

0 850 288 38 38  numaradan ulaşılabilen Uluslararası Hasta Çağrı Merkezi  kaç dilde, hangi hizmetleri sunuyor? Ülkemize gelecek yabancı hastalar bu hattı kullanarak hangi hizmetlere ulaşabilirler?

Ülkemize sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında gelen hastaların sağlık hizmetine kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi (UHDB) 0 850 288 38 38 çağrı numarasıyla Almanca, Arapça, İngilizce, Rusça, Farsça, Fransızca olmak üzere 6 dilde 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Uluslararası hastalar tarafından 112 ve 184 çağrı merkezlerine gelen yabancı dildeki telefon çağrılarının veya çağrı merkezine telekonferans ile yönlendirilen yabancı dildeki telefon çağrılarının tercüme edilmesi, Türkiye dışından gelen telefon çağrılarının cevaplanarak ihtiyaca göre danışmanlık hizmeti verilmesi ya da öneri ve şikayetlerin kayıt altına alınması hizmetlerini vermektedir.

‘’Sağlık Hizmetine Ulaşmak Daha Kolay Olacak’’

Sağlık alanında Türkiye’nin önemli bir cazibe merkezi olmasının başlıca nedenleri nelerdir?

Ülkemizde uluslararası JCI kuruluşu tarafından akredite edilmiş dünya standartlarında hizmet sunan 48 adet sağlık tesisimiz bulunmaktadır. Ancak bu alanda en üst düzeyde kaliteli sağlık hizmeti veren, bakanlığımız denetimindeki özel ve kamu tesislerinin sayısı çok daha fazladır.
2017 yılı başlarında hizmete girmeye başlayan Entegre Şehir Kampüsleri ülkemizin sağlık turizminden aldığı payın artışında çok önemli katkılar sağlayacaktır. Enerji verimliliği yüksek, deprem izolatörlü, dijital özellikli şehir hastaneleri, Avrupa’nın da üzerinde standartlara sahiptir. Uluslararası hasta biriminde görev yapacak tercümanlar, hasta yönlendirme rehberleri, sekretarya, danışma büroları ile sağlık hizmetine ulaşmak ise artık daha kolay olacak.

‘’Türkiye’de Geçen Zaman Değerli Oluyor’’

Mersin Şehir Hastanesi 374.000 m² kapalı alana ve 1300 yatak kapasitesine sahip olup, 3 Şubat 2017’de hizmete açılmıştır. Adana Şehir Hastanesi 540.000 m² kapalı alana ve 1.550 yatak kapasitesine sahiptir. 2017 yılı sonlarında açılması planlanmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ise 1.285.000 m² kapalı alanı ve 3700 yatak kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük hastanesi olmayı hedeflemektedir. 2017 yılı sonunda açılması planlanmaktadır. Anadolu’nun tarihi ve turistik uygarlıklar merkezi olması, 4 mevsime yayılmış uygun iklimi, doğa ve deniz değerleri ile gelen uluslararası hastalara sağlık hizmetinin yanı sıra dinlenme ve eğlenme imkanları sunmaktadır. Ülkemizde 2 bine yakın 4 ve 5 yıldızlı otel hizmet vermekte olup, Türkiye’de tatil 12 ay boyunca devam etmektedir. Antik kentler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 18 tarihi alan, golf tesisleri, Mavi Bayraklı kumsallar, kış turizmi merkezleri, geleneksel Osmanlı ve Türk mutfağı, tarihi kapalı çarşılar Türkiye’de geçirilecek zamanı değerli ve unutulmaz kılmaktadır.

Türkiye jeotermal kaynaklar açısından Dünya çapında bir potansiyele sahip olup, 1500’den fazla termal kaynağı ile Avrupa’da kaynak potansiyeli açısından birinci sırada bulunuyor. Termal su potansiyelinin yüksek mineralizasyon içeriği sayesinde etkin tedavi edici özelliklere sahip olması ile birlikte zengin kültürel, doğal ve iklimsel özelliklerle birleşmesi termal sağlık turizminin yanı sıra ileri yaş turizmi ve wellness ortamının oluşmasını sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı sağlık turizmiyle ilgili başka hangi çalışmaları ve projeleri yürütüyor?

Sağlık Turizmi ile ilgili iş ve işlemleri düzenleyen mevzuat tamamlandı, yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Fiyat tarifesi ile usul ve esasları belirlenerek yürürlüğe girdi. Bunun yanı sıra ülkemizin uluslararası platformda reklamının yapılması ve tanınmışlığının artırılması amacıyla Sağlık Turizmi web portalı ve mobil cihazlar için aplikasyon uygulamalarının düzenlenmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Aynı zamanda tüm kamu, özel hastanelerimiz ve sağlık kuruluşlarımız ile termal sağlık ve turizm potansiyellerimizin de yurt dışında tanıtılması amacıyla hazırlanan ‘Health Guide’ (Sağlık Rehberi) kitapçıklarında son aşamaya gelindi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile ülkemizin sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımına yönelik olarak protokoller ve işbirliği çalışmaları yürütülüyor.

Röportaj: Kübra BAL

REKLAM

  • arı medikal

Online Dergi

Sosyal Paylaşım Alanı

Son Yorumlar