Ülkemize Uluslararası Bir Marka Kazandırmak İçin Çalışıyoruz

Oğuz Bey ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

En zor soruyu sordunuz… Ben kendimden bahsetmeyi seven bir insan değilim, başarılarım ve ortaya koyduklarımla anılmayı severim. O nedenle bu soru ne zaman sorulsa şirketimiz Modül Grup Mühendislik ve Markamız Oxivent ‘den bahsetmeyi tercih ederim. 1975 Ankara doğumlu olduğumu, 1997’de Modül Elektronik adıyla şahıs şirketi kurduğumuzu ve 2011 yılında tüzel kişilik vasfı kazandırarak Modül Grup Mühendislik Ltd. Şti. adı altında yoluna devam ettiğini ve benim de şirketimizin genel müdürü olduğumu söylemem yeterli olur sanıyorum.

‘’Ne Yaptığını Bilen Bir Kadroyuz’’

Kalite ve uluslararası standartlara uygunluk sağlayan ürünlerle sektörde ses getirmeye devam ediyorsunuz. Özellikle medikal alanda ürettiğiniz ürünleriniz oldukça fazla tercih ediliyor. Kalitenizin sırrı nedir?

Her şeyden önce ne yaptığını bilen bir kadroyuz. Yetişmiş, konusunda uzman insanlarla çalışıyoruz.  Ekibimiz biyomedikal, elektronik, yazılım ve makine mühendislerinden oluşan, konusunda ciddi bir birikime ve know-how ‘a sahip insanlardan oluşuyor. Bunun da ötesinde standartların gereklilikleri bizler için ilk öncelik. Doğru bir ürün ortaya koymak istiyorsanız, kaliteyi ve kalitenin gerekliliklerini keskin sınırlar içerisinde uygulamanız gerekiyor. Bizim de yaptığımız tam olarak bu. Ayrıca ürünlerimizi bu standartların da ötesine zorlamak gibi bir alışkanlığımız var. Ne olursa olsun ürünümüzün insan sağlığı ile iç içe olduğunu aklımızdan bir an bile çıkartmıyor, cihaz üzerinde yapılması gereken EMC – LVD testlerinden tutun da, 10G Çarpma ve vibrasyon, nem, sıcaklık altında çalışma gibi çevresel tüm testleri standartların gerektirdiği aralıkların üstünde gerçekleştiriyoruz. Tabi kalite sadece ürününüzün standartlar dahilinde üretilmesi sürecini kapsamıyor. Şirket olarak müşteri memnuniyetini sadece lafta değil, her şekilde ciddiye alıyor olmamız… Türkiye’nin neresinde olursanız olun hizmet noktalarımızdan ya da bizden cihaz servisimize ulaşıldığı andan itibaren 12 saat içerisinde servis hizmeti sunmaktayız. Önemli unsurlardan biri de; ürünlerimizin üretim süreçlerinde en iyi markaları ve pazardaki en iyi tedarikçileri kullanıyor olmamız. Kısacası markamız Oxivent’e değer katmak için çalışıyor, onu ulusal bir marka olmanın ötesine ulaştırmanın çabasını ortaya koyuyoruz. Bu da müşteri memnuniyetini sağlamakta bize oldukça kolaylık sağlıyor.

Yerli üretimde öncü bir kuruluş olarak gösteriliyorsunuz. Ürünleriniz hakkında detay verir misiniz?

Ürünlerimiz medikal alanda; Acil Solunum Grubu olarak tanımlanan grupta yer almaktadır. Ambulanslarda, hastanelerin acil servislerinde, yoğun bakım servislerinde ve yine hastane içinde hasta nakil amacıyla kullanılan sunni solunum cihazlarıdır.  Acil durum transport ventilatörü olarak bilinir. Solunumu bulunmayan, ya da stabil bir solunum fonksiyonu olmayan hastalarda, boğulma vakalarında, gaz zehirlenmelerinde, Astım, Koah gibi hastalıkların tedavisinde hastaya zorunlu spontane solunum yaptırabilen ya da solunum destekçisi olarak çalışan cihazlardır.

‘’Sektörden Ciddi Destek Gördük’’

CE belgeli ilk yerli Taşınabilir Acil Durum Akciğer Ventilatörü de sizin tarafınızdan piyasa sürülmüş. Bu sizin için önemli bir adım. Gelen tepkiler nasıl oldu?

İlk tepki şaşkınlık oldu, iki kere soran insanlar biliyorum, ama sonrasında yerli bir üreticinin elini taşın altına koymasından inanılmaz bir mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Açıkçası ciddi bir destek gördük sektörden, ilk anlarda ürünümüzün yerli olduğuna inandırmakta zorluk çeksek te ürünümüzle ve bizimle tanışan herkes elinden gelen desteği esirgemedi. Bu bize ayrı bir güç ve istek verdi, büyük bir hırs ve azimle sarıldık işimize. Geri dönüşler de bu konuda üretim yapan bir firma olarak baktığımızda gerçekten kısa sürede oldu, ayrıca hem ülkemize hem insanımıza ciddi kazanımlar sağladığımıza inanıyoruz, öyle ki ürünlerimizi sağlık Bakanlığı’nın kullanımına sunduğumuzda, yerli bir ürün tercih edilmesi sayesinde devletimize; 20.000.000 TL den daha fazla bir kazanç sağladık. Ayrıca milyonlarca Euro dövizin yurt dışına çıkmasına mani olduk.

Biz pazara girmeden önce ürün grubumuzda Avrupalı firmaların baskın üstünlüğü mevcuttu. Ama bugün Türkiye pazarının % 80’ine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.  Tabi bu misyon üstünüze sürekli gelişme ve pazar lideri olarak kalabilme baskısını getiriyor ki biz de gerek Ar-ge gerek ise üretim süreçlerinde, sürekli çalışma, yeni ürün geliştirme ve yüksek hizmet kalitesi ile yenilikçi vizyonumuzu devam ettirebilmek için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz.

‘’2017 Bizim İçin Ciddi Bir İnovasyon Yılıydı’’

Piyasadaki rakiplerinizden sizi ayıran en önemli şey nedir?

Pazarda bulunan tüm ürünler birbirinden kaliteli ve üstün ürünler. Bu cihazları geliştirmek ve üretmek çok zorlu bir süreç, ama bizim ürünlerimizin en büyük farkı sürekli bir gelişim içinde olmaları. Örnek vermek gerekirse pazara ilk sürdüğümüz ürün Oxi 2 model numaralı ürünümüzdü. Normal şartlarda acil durum transport ventilatörü olarak oldukça başarılı ve yeterli bir üründür. Ancak ne zaman ki kullanıcılar ile yüz yüze geliyorsunuz ve farklı pazarlara açılmanız gerekiyor; o anda ürünün yeterli olmadığını, ek birtakım geliştirmelere ihtiyacı olduğunu ya da yeni ürünler gerektiğini gözlemleme şansınız oluyor. Dolayısıyla Oxi 2’nin peşinden Easy , Life , Oxi 3, Oxi 4 gibi ürünleri piyasaya sürme ihtiyacı duyduk.

Özellikle 2017 bizim için ciddi bir inovasyon yılı haline geldi. Öyle ki “Taşınabilir Yoğun Bakım Ventilatörü” yine “Taşınabilir  Yenidoğan Ventilatörü” ve “Taşınabilir Anestezi Ventilatörü” geliştirme çalışmalarımız bu dönemde başladı ve büyük bir hızla devam ediyor.

‘’Ürünlerin Yazılım Güncellemeleri Yapılıyor’’

Tabi bu arada her ürünümüz üzerinde sürekli güncelleme ve geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.  Müşterilerimiz fark etmese de bizler periyodik bakımlarda yazılım ve elektronik üzerinde zaman zaman değişiklikler yapar ve ürünü mükemmelleştirme yolunda sürekli bir inovasyon içinde zaten bulunuruz. Ürün bakıma geldiğinde eski elektronik ya da yazılım güncel halleri ile hiçbir bedel talep edilmeksizin ya da müşteri onayına ihtiyaç duyulmaksızın zaten değiştirilmektedir.

Kısacası Modül Grup Mühendislik olarak markalarımız Oxivent ’in adını dünyaya yaymak, ulusal bir marka değeri yaratmanın yanında, ülkemize uluslararası bir marka kazandırmak için kesintisiz olarak çalışıyor ve ürünlerimizle pazarımızda fark yarattığımıza inanıyoruz.

REKLAM

  • arı medikal

Online Dergi

Sosyal Paylaşım Alanı

Son Yorumlar