The Trade House Genel Müdürü Adem Kocadağ: Soğuk Su Terapisinin Faydalarını Medikal Türk Dergisi'nde Kaleme Aldı!

The Trade House Genel Müdürü Adem Kocadağ: Soğuk Su Terapisinin Faydalarını Medikal Türk Dergisi'nde Kaleme Aldı!

 The Trade House Dış Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdürü Adem Kocadağ
 

Değerli sporseverler,

Spor ve sağlıkta yüksek teknolojinin kullanımı hızla artıyor.

Ürünlerimiz, sporcular ve diğer potansiyel “soğuk su terapisi” kullanıcıları tarafından Avrupa’da en çok tercih edilen çözümler sunmaktadır.

Profesyonel sporcu, fitness ve fizyoterapi gereken kişiler için yüksek kaliteli, tam otomatik soğuk terapi havuzunun iki modelini sizlerle buluşturuyor.

Ürünlerimizin her ikisi de “kendi kendine su temizleme” özelliğine sahip, “sektöründe tek”, “taşınabilir” soğuk terapi havuzlarıdır.

Müşterilerimiz, milli takım ve kulüp düzeyinde tüm spor alanlarını kapsamaktadır. Kullanıcılarımız profesyonel kulüpler ile beraber, spor akademileri, antrenman merkezleri, spor salonları (özellikle CrossFit merkezleri) ve Avrupa'daki bireysel sporculardır. Sizlere fizyoterapi ve iyileşme merkezlerinde de tercih edilen iyileştirici bir ürün sunuyoruz.

Avantopool marka, Kinos&Hanki Soğuk Terapi Havuzlarımız Finlandiya'da üretilmektedir.

 

Spordan Sonra Soğuk Su Terapisinin Faydaları

Spor sonrasında soğuk suya girmek, terapi olarak değerlendirilmektedir. Yoğun ve uzun antrenmanlar sonrası yapılan çeşitli terapiler vardır. Sporcuların kendilerine gelmesi, vücutlarında oluşan sakatlıklardan korunmak, performanslarının artması ve daha fazla egzersiz yapılabilmesi için spor sonrası terapilerin önemi büyüktür. Bir spor sonrası terapisi olarak görülen, antrenmandan sonra soğuk suya girilmesi uygun ısı koşullarında büyük faydalar sağlamaktadır.

Sporcuların antrenmanları sonrasında yaptığı soğuk duş anlam olarak, belli bir süre vücudun belli ısıdaki sıvıya maruz bırakılmasıdır. Yani spor sonrası soğuk duş bilinen manada duş almaktan daha farklı bir uygulamadır. Spor sonrası soğuk suya girmek, temizlenmekten ziyade, 30 derece ve daha düşük derecelerde su altında beklemek veya durgun bir suya girerek beklemek şeklinde yapılan, vücudun toparlanmasını hızlandırma uygulamalardır.

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Spor sonrası soğuk suya girmek bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Besinlerin kolay parçalanması, vücutta oksijen dolaşımının artmasını sağlayan soğuk duş, vücut direncini arttırır. Doku ve kas hasarlarında soğuk su terapisi bağışıklık sistemini yormadan tedavi başlatır.

2– Spor Sonrası Oluşan Ağrıları Tedavi Eder

Ağır antrenmanlarından sonra vücutta oluşan ağrılar doku ve kasların hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Ağrıyan bölgelere buz uygulaması da benzer mantıkla yapılmaktadır. Sporcular egzersizlerden kaynaklı ağrıları azaltmak ve tedavi için antrenman sonrası soğuk duş yapmayı tercih ederler.

3- Damarları Toplar ve Lenf Sıvısını Ortaya Çıkarır

Yoğun egzersizler damarların genişlemesine ve kan göllenmelerine sebep olur. Bu durum kan akışı üzerinde olumsuz etki yapar ve dokulara giden kan miktarı azalır. Kanlanmanın oluşmaması ise iyileşmeler üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Spordan sonra soğuk girilen soğuk su genişleyen damarların toparlanmasını ve kan akışının dengelenmesini sağlar. Öte yandan kan damarlarından ayrı bir işleve sahip olan lenfotik sistem atıkları filtreler. Soğuk duş kan hücreleri barındıran lenf sıvısının artmasına sebep olur. Lenf sıvısı genel sağlık için iyileşme sağlayan ve enfeksiyonlara karşı etkili olan bir sıvıdır. Soğuk duş kasılmaları tetiklerken bu sıvının dolaşım kanallarını da arttırır. Ve sağlık açısından olumlu bir etki oluşturur.

4- Yağ Yakmayı Hızlandırır

Isınan vücudun bir anda soğumasının sağlanması antrenmandan sonra soğuk suya girilmesi uygulamasıyla gerçekleşir. Soğuyan ve üşüyen vücut ısı elde etmek için yağ yakmaya başlar. Vücutta bulunan atık yağların enerjiye dönüştürülerek yakılmasını hızlandıran soğuk duş, spordan sonra veya günlük alışkanlık haline getirilerek alınabilir.

5- Cildi Güzelleştirir, Selülitleri Azaltır

Soğuk su gözeneklerin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle cilt güzelliği için tavsiye edilen uygulamadır. Sıcak suyun aksine gözeneklerin sıkılaşması ve cildin kurumamasını sağlayan soğuk su, sağlıklı saçlar için de önerilmektedir. Soğuk suyun diğer bir faydası da birçok kişinin sorunu olan selülitlerle ilgilidir. Soğuk su yağ yakılmasını hızlandırır, toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve selülitlerin azalmasını sağlar.

6- Bedene Zindelik Katar

Spor sonrasında soğuk suya girilmesi vücut üzerinde birçok faydası vardır. Bedeni uyandırması ve enerji vermesi de zinde bir beden sağlar. Sinirlerin uyarılmasını sağlayan soğuk su, enerjinizi arttırır, nefes almanızı kolaylaştırır ve zinde bir vücut sağlar.

7- Ruh Halinizi Düzeltir Ve Stresi Azaltır

Spor sonrasında girilen soğuk su ağrıların tedavisi gibi daha çok fiziksel fayda için kullanılsa da günlük hayatta alışkanlık haline getirilen soğuk duş ruhsal faydalar da sağlamaktadır. Uyku terapisi olarak da kullanılan soğuk su öncelikle kaliteli bir uyku sayesinde düzenli bir yaşam sağlar ve bu durum ruhsal olarak da birçok sorunla mücadele etmeyi kolaylaştırır. Soğuk su beyinde noradrenalin salgılanmasını hızlandırırken, negatif hal oluşturan kimyasalların vücuttan uzaklaşmasına katkı sağlar. Bu durum stresi ve olumsuz duyguları azalttığı için kendinizi ruhsal olarak da daha iyi hissedersiniz.

“Soğuk su ile duş, ancak kontrollü bir şekilde yapılmalı”

Yukarıdakilerin hepsi göz önüne alındığında, spor yaptıktan sonra soğuk bir duş almanın olumlu olduğu sonucuna vardık. Ancak, bunu yapmadan önce yaklaşık 15 dakika beklememiz gerektiğini akılda tutmalıyız. Sıcaklıktaki bu ani değişim vücut için iyi olmayabilir.

Soğuk bizi rahatsız ediyorsa, ılık su ile başlayabilir ve soğutabiliriz; ilk başta soğuk su ile acı çekmek gerekli değildir. Dahası, ideal olan soğuktan sonra biraz ılık su kullanmaktır.

Soğuk su terapisinin sağlık açısından faydalarından yararlanmak için ilk etapta ihtiyacınız olan süre aralığı bir kaç dakika olabilir (Profesyonel uygulamalarda 15 derecelik soğuk suda 6-7 dakika beklenmesi önerilmektedir). Daha sonrasında kademeli olarak arttırabilirsiniz fakat uzun süre soğuk suda kalmak önerilmemektedir.

Kaynaklar:

https://www.fitekran.com/spordan-sonra-soguk-dus-faydali-mi/

https://sporzade.com/spordan-sonra-soguk-dus-almak-faydalari-zararlari-nelerdir/

https://sporvebeslenme.com/spordan-sonra-soguk-dus-faydali-mi/