Çarıkcıoğlu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çarıkcıoğlu: "Hedefimiz, ihracat odaklı çalışıp ülkemize katkı sağlamak"

Çarıkcıoğlu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çarıkcıoğlu: "Hedefimiz, ihracat odaklı çalışıp ülkemize katkı sağlamak"
  • Sizleri tanımak isteriz… Sektöre başlama hikayeniz nedir? 

Mahmut Çarıkcıoğlu olarak sektöre 2002 yılında ilk adımı attım. Öncelikle çelik mobilya sektörü ile ilgili üretim altyapısı, maliyetler, teknik analizler ve kalite kontrolleriyle ilgili ilk çalışmalarımı tamamladım. Daha sonra sektörle ilgili satış teknikleri konusunda saha araştırmaları ve rakip analizleri yaparak bu konuları yurtiçi ve yurtdışı kamu ihalelerine katılım sağlayarak birçok konuda deneyim sahibi olmak için çalıştım. Daha sonrasında 16 yıl sektördeki bir firmada üstdüzey yöneticilik yaptım.

  • Çarıkcıoğlu A.Ş’nin kuruluşu nasıl gerçekleşti? 

2018 yılında çalıştığım firmadan ayrılıp Çarıkcıoğlu A.Ş firmasını kendi imkanlarımla kurdum.

  • Çarıkcıoğlu A.Ş’nin hizmetlerinden bahseder misiniz?

Firmamız oteller, bankalar, hastaneler, askeriyeler, spor salonları, kamu kurumları, okullar, fabrikalar, üniversiteler, şantiyeler ve benzeri birçok kurumun projelerinde hizmet vermektedir. 

  • Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Çarıkcıoğlu A.Ş şirketi birçok kurumsal firmaya; kompak arşiv sistemleri, soyunma dolapları, çelik raf sistemleri, dosya dolapları, kitaplık ve kütüphane sistemleri, hastane ekipmanları, laboratuvar tezgahları, malzeme takım dolapları, emanet dolapları vb. birçok üründe standart ve özel üretim ile müşterilerine hizmet vermektedir. 

  • Portföyünüzde çok güçlü kurumlar var, bu başarınızın ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmenizin sırrı nedir?

Firmamızın portföyünde çok güçlü kurumsal firmaların olmasının nedeni, işimizi çok sevmemiz ve saygı duymamız. 

Bununla birlikte müşteriye verdiğimiz teslim süreleri her daim yerine getirme, kalite kriterlerinden hiçbir zamanödün vermeme ve müşteriyle sürekli iletişim halinde olmamız güçlü isimlerle uzun yıllar çalışmamıza katkı sağlayan unsurlar…

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün handikapları sizce neler? Nasıl düzeltilebilir, önerileriniz öğrenmek isteriz..
Faaliyet gösterdiğimiz sektörün hendikaplarına örnek verecek olursam ürünlerin kalite kriterlerinin (Saç kalınlığı, boya kalitesi vb.) oluşmaması ve bununla birlikte rekabetçi anlayışın ortadan kalkması. Buna çözüm olarak sektöre devlet denetimi altında kurullar oluşturulmalı ve nihai tüketicinin kaliteli, uzun ömürlü ürünlere ulaşması sağlanmalı ve ülke olarak daha kaliteli ürünlerin üretilmesi sağlanmalıdır.

  • 2022 döneminde Çarıkcıoğlu A.Ş  sektörüne ne gibi yenilikler gelecek?

Çarıkcıoğlu A.Ş olarak 2022 yılında Türkiye dışında uluslarası fuarlara da katılım sağlayacağız. Son 6 aydan bu zamana kadar sektörümüze ilgili hem ahşap hem metalin kullandığı ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarımızı tamamladık. Yakın zamanda birkaç ürünümüzü nihai tüketicinin kullanımına sunacağız. Firmamız şu anda halihazırda 8 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bu yıl 6 ülkeyle ilgili çalışmalarımızı da tamamlamış bulunuyoruz. Yılın ikinci yarısıyla ihracat yaptığımız ülke sayısını 14’e çıkaracağız.

2022 Mart Ayı ile birlikte 2 ülke ile yurtdışı satış distribütörlük anlaşmamızı da yapmış bulunuyoruz.

  • Eklemek istedikleriniz?

Hedefimiz; müşteri memnuniyetimizi her daim artırarak, ihracat odaklı çalışıp ülkemize katkı sağlamak ve kalite çizgimizi bozmadan sektörümüzdeki saygınlığımızı her daim korumaktır.