Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu!

Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu!

Kabine'deki değişiklik iddiasıyla günlerdir gündemde olan Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'ndan istifa etti. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Fahrettin Koca'dan boşalan Sağlık Bakanlığı'na, Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı. Koca, bakanlıkta görevini yerine atanan Kemal Memişoğlu'na devretti.

Bakanlıktaki devir teslim töreninde Koca istifasının ardından ilk kez açıklamalarda bulundu. Koca, "Bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışımızı benimsedim" ifadelerini kullandı. 

Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

"Bu bir veda konuşması değil, insanımıza mesuliyetim sürecek.

Bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışımızı benimsedim. Prensip olarak zamanında verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çaba bunlar arasındadır.

10 Temmuz 2018'de göreve geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Sağlık Bakanlarımız işlerini adeta bir hekim gibi göze çarpmadan yapan kişilerdi. Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. 11 Mart 2020 günü Covid-19 küresel salgını izledi. Kahramanmaraş depremleri büyük travma oldu. Bu 3 olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum.

Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu önemli oranda çözdük. Sağlık çalışanlarına daha iyi şartlarda hizmet hakkı sağladık. Özlük haklarında emekliliklerini de kapsayacak şekilde önemli iyileştirmeler yaptık. Uzman hekim ihtiyacımıız büyük bir oranda karşılayacak sistemi kurduk.

Bu emaneti şimdi size devrediyorum. Ülkemizi aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan yeni projeyi size devrediyorum."

Kemal Memişoğlu'ndan açıklama

Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından Kemal Memişoğlu sözlerine devam etti. 

Memişoğlu, "Öncelikli olarak görevi devralırken bu ulvi görevi bize layık gören cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederim. 22 senede sağlıkta büyük gelişim ve devrim niteliğinde başarıya imza atıldı. Bunu sayın cumhurbaşkanımız liderliğindeki dönüşümle sonuçlandırdı. Özellikle hizmet konusunda özveri ile çalışan personele minnetimi arz ederim. Bunun yanında hastalanmadan koruyucu hizmetleri önceleyeceğimizi bilmenizi istiyorum. Bu sağlık krizindeki gelişme ile dünyanın her tarafından insanlar buraya sağlığını bulmaya geliyor. Türkiye sadece sağlık hizmeti sunmak değil sağlık teknolojisi üretme hedefindedir. Milletimize devletimize verdiğiniz hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah bizi milletimize, devletimize, cumhurbaşkanımıza mahcup etmesin" diye konuştu.

Medikal Türk Dergisi'nden not

Medikal Türk Dergisi olarak, Kemal Memişoğlu'nun yeni görevinde başarılı olacağına olan inancımız tamdır. Sağlık Bakanlığı'nın liderliğinde, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması ve halk sağlığının korunması için atılacak adımlar merakla beklenmektedir.

Kemal Memişoğlu kimdir?

Aslen Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon’da doğdu. 58 yaşındaki Memişoğlu, 1990 yılında Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1995 yılında İstanbul’da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı oldu.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde, Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Memişoğlu, 1999-2000 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi’nde çalıştı.

2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yapan Memişoğlu, 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atandı.