Medixa Tekstil Kurucusu Ahmet Çelik: "Hastanın iyileşmesi bakımı ile dogğru orantılıdır"

Medixa Tekstil Kurucusu Ahmet Çelik: "Hastanın iyileşmesi bakımı ile dogğru orantılıdır"

1. Öncelikle sizleri tanımak isteriz...

Medixa tekstilin kurucusuyum. Uzun
yıllar sağlık alanında çalıştım. Sağlık Yönetiminde Lisans ve Yüksek Lisans yaptım. Evliyim ve Allahın lütfu dört evladım var.

2. Medixa’nın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Medikal sektördeki tecrübemize 2008
yılından sonra Medixa Tekstil olarak disposable ürün grubunda devam ediyoruz. İnovatif bir şirket olmaya çalışıyoruz.

3.Medikal tekstil ürünlerinizin hastaların ve sağlık profesyonellerinin günlük (hastane rutinlerini) yaşamlarını nasıl kolaylaştırdığını düşünüyorsunuz?

Medixa tekstil olarak Hasta Yıkama Çarafı üretimi yapmaktayız. Hasta bakımı zaman zaman salık profesyonelleri açısından zorlanılan ve titizlik gerektiren bir durum olabilmektedir. Hastanede yatan hastalar için enfeksiyonun ‘çapraz bulama riski oluabilmektedir. Bunun için Hasta Yıkama Çarafını tek kullanımlık antibakteriyel kumatan üretmekteyiz. Çaraf, hastayı yatağından kaldırmadan hastaya banyo yaptırma imkanı sunması açısından aynı zamanda salık uygulayıcılarına hasta bakımında yardımcı bir üründür.

4- Hasta yıkama çarşafı hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl gelişti?Hangi amaçla kullanılıyor ve sunmuş olduğu avantajlar neler?

Youn bakım hemiresi Esma ENin hasta bakımında yaadığı zorluklardan yola çıkarak çözüm arayışı neticesi ortaya çıkan bir ürün hasta yıkama çarşafı. Selçuk Üniversitesi Teknokentin de desteğiyle patent süreci tamamlandıktan sonra medixa tekstil olarak piyasaya arzını gerçekleştirdik. Hasta yıkama çarşafı, hastayı yatağından kaldırmadan yıkamaya olanak sağlıyor. Hasta bakımında yardımcı bir ürün olarak profesyonel sağlık uygulayıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Suyla temizlik kültürümüzde de geniş yer bulmaktadır. Bütün vücudun suyla temas etmesi kan dolaşımına olanak verdiğinden hastaya hem fizyolojik hem de ruhsal rahatlama sağladığını söyleyebiliriz. Ürünü kullanan hastalarımızdan ve sağlık uygulayıcılarından aldığımız olumlu yorumlar bu alanda önemli bir eksikliğ gidermek için katkı sağlayabildiğimizi gösteriyor.

5. Özellikle yatalak hasta bakımı neden önemli? Zorlukları neler?

Hastalık, bireyin kendisini etkileyen fizyolojik bir olgu olduu kadar sadece bireyin kendisini deil çevresini, özellikle aile bireylerini de etkileyen aynı zamanda sosyal bir durumdur. Kişiler pek çok sebeple, yaşamlarının herhangi bir döneminde hastalanabilir, sakatlanabilir veya yaşamını yatağa bağımlı bir biçimde sürdürmek zorunda kalabilirler. Yaşamının herhangi bir döneminde sağlığını kaybederek, bedenen, ruhen ve sosyal açıdan yatağa bağımlı hale gelen hasta bireye bakım verecek hasta yakınlarına çok önemli görevler düşmektedir. Hastanın kendine yetememe durumu arttıkça hastaya bakım ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır. Hastanın iyileşme süreci bakımı ile orantılı diyebiliriz. Hasta bakımı hem maddi hem manevi yönden gerekir. Hasta bakımının yeterli yapılması muhakkak ki iyileşme sürecini olumlu etkiler.

5- Pazarlama stratejiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünün hedef kitlesi hem bireysel müşterilerimiz hem de kurumsal müşterilerimizden oluşuyor. İnteraktif pazarlama ile bireysel müşterilerimize ulaşmayı hedeflerken bayilerimiz ile de sahada sıcak pazarlama yapıyoruz. Tabi ki yeni hedeflere ulaşabilmek için yeni çalışma arkadaşlarına ihtiyaç duyuyoruz.

6- Son olarak hedefleriniz neler?

Hasta yıkama çarafını ihtiyaç hissedilen tüm alanlara hem yurtiçi hem yurtdışı kullanıcılarına ulaşmak istiyoruz.